sadsad x
asdasd
Ramazan Bayramı 2021 POPUP.jpg (164 KB)

Filtre

> Hızlı Erişim
Hızlı Erişim
  Sıralama seçin
  Görünüm :

  İlerleyen yaşlarda kadınlarda yakın nesneleri görme konusunda problem sayılan "presbiyopi" hastalığı görülebilir. Yakın görüşün bozulduğu ve okuma güçlüğünün çekilen bu dönemde, kelimelerin sayfalar üzerinde bulanıklaşması nedeniyle okuma işlevi tam anlamı ile yerine getirilemez. Bu aşamada tercih edilen kadın okuma gözlükleri kişinin yardımına koşan en büyük araçlardır.

  Kitap, gazete ve dergi okumayı seven kadınların vazgeçilmezlerinden biri olan okuma gözlükleri, herhangi bir basılı yayını okumayı keyifli hale getiren gözlüklerdir. Okuma gözlükleri, odaklama özelliği sayesinde kullanıcının kişisel okuma mesafesine göre değişir. Genellikle 30 cm ile 40 cm arasında değişen okuma mesafesine uygun olarak hazırlanan camlar, yaşam kalitesini de artırır. Okumayı seven ya da işi gereği sürekli okumak zorunda kalan hanımlar, mutlaka çantalarının bir köşesinde okuma gözlüklerini taşırlar.  

  Okuma Gözlüğü Çeşitleri

  Her fırsatta bir şeyler okumayı seven hanımlar için özel tasarıma, renge ve çerçeve modeline sahip olan okuma gözlükleri işlevsel özelliğinin yanı sıra şıklığı ile de ayrı bir zarafet sunar. Köşeli, dikdörtgen, kare ya da istenildiğinde özel olarak hazırlanan çerçevesiz okuma gözlükleri hayatın her alanında tercih edilebilir. Sadece basılı yayın değil, akıllı telefon ya da tablet kullanımı esnasında da küçük boyutlu yazıların daha rahat görülmesini sağlayarak konforlu bir kullanım sunar.

  Okuma gözlükleri temelde iki biçimde tasarlanır: ilki tüm gözlük camına sahip tam çerçeveli modeller iken, diğeri burun üzerinde duran alçak ve yarım çerçeveli küçük gözlüklerdir. Tam çerçeveli okuma gözlükleri, okuma yaparken yakından odaklama konusunda çok zaman geçiren kişiler için ideal kullanım sunar. Bu tür gözlükleri kullanırken, gözlük üzerinden yukarı ya da odanın farklı alanlarına bakarsanız, her şey bulanık görülecektir. Buna karşın yarım gözlü okuma gözlükleri ise yakın işler için aşağı camlara bakmanızı, uzaktaki işler içinse cam üzerinden bakmanızı sağlayan gözlük modelleridir.

  Genel olarak değerlendirildiğinde, geçmiş zamanda hiç gözlüğe ihtiyaç duymamış kişiler, yakın görüşü düzeltmenin yanında uzak görüşü de düzeltme ihtiyacı duyuyorsa, çok daha ideal olan çift odalı lensler yerine okuma gözlüğü tercih eder. Açık alanda güneşte kullanmak üzere tasarlanan UV korumalı güneş gözlüğü tarzındaki okuma gözlükleri de mevcuttur. Bu tür güneş gözlükleri birden fazla amaca hizmet ettikleri için özel tasarlanmalıdır.

  Hazır Okuma Gözlüklerinden Uzak Durulmalıdır

  Hazır okuma gözlükleri, optik standartlara uygun olmamasına rağmen sokak ve pazar alanlarında sıklıkla karşılaşılan gözlük çeşitleridir. Hazır özellikli camlar taşıyan bu tür gözlükler, genelde 40 cm mesafeye göre okuma yapılabilmesi için yapılmışlardır. Muayeneye gerek duymadan, sıra beklemeden ve ucuz şekilde satılan bu tür gözlükler ilk etapta cazip bir tercihmiş gibi gelse de uzun vadede ciddi sorunlara neden olabilir.

  Uzman bir göz doktoru tarafından muayene edildiğinizde, aynı zamanda gözlerdeki astigmatizm kusuru ile iki farklı gözün numaralarının farklı olduğunu duyabilirsiniz. Ancak herhangi bir muayene olmadan sadece küçük boyuttaki yazıları büyütme özelliği sunan okuma gözlükleri zamanla kişide farklı rahatsızlıklar oluşturur. Gözlüğü satın alan kişi iyi görüyor olmayı, sadece bir gözlük camı yakınlaştırma özelliğinden ibaret saysa da ilk zamanlarda hissedilen net görme olgusu uzun vadede kaybolur. Yerine gözlerde sulanma, baş dönmesi, denge bozukluğu ve baş ağrısı gibi sorunlar meydana gelir. Bu tür belirtiler, hazır satılan okuma gözlüklerinin size uygun birer seçenek olmadığının ya da kalitesinin düşük olduğunun belirtisidir.

  Kadın  Okuma Gözlüğü Nasıl Seçilir?

  Kadın okuma gözlüklerinin çerçeveleri genellikle hanımları ilk etkileyen kriterler arasındadır. Yüz tipine uygun seçilen bir çerçevede şık ve güzel görünmenin anahtarı olabilir. Özellikle son dönemde trend olan kemik çerçeveli gözlükler, oval bir yüz tipine sahip kadınlarda oldukça cazibe merkezli görünüm sunar. Çerçeve seçiminde sadece yüz uyumu değil, okuma gözlüğünün kaliteli çerçeve özelliğine sahip olması da önem taşır.

  Hassas cilt yapısına sahip kadınlar için organik ve antialerjik yapıdaki çerçevelerin tercih edilmesi ekstra konfor sağlar. Şayet kadın okuma gözlüğü gün boyu kullanılacaksa, titanyum çerçeve kullanılması tavsiye edilir. Bu tür çerçeveler çok daha hafif yapısı ile hem pratik iken, hem de kırılmaya karşı dayanıklı olmaları ile uzun vadede rahat kullanım sunar. Titanyum çerçeve okuma gözlüğü fiyatları muadillerine göre nispeten fazla olsa da kesinlikle ödenilen ücretin karşılığını verir. Bu noktada önemli olması gereken ilk kural göz sağlığının her şeyin önüne koyulması gereklidir.

  Bunların yanı sıra okuma gözlüğü seçiminde asıl önemli olan husus cam seçimidir. Çünkü okuma esnasında genellikle aşağı doğru bakıldığı için gözlük camı odağı aşağıda olmak durumundadır. Ayrıca okuma sırasında gözler devamlı hareket ettiği için odak noktaları değişik kombinasyonlara sahip camların kullanılması da önerilir. Optik sektörde bu tür camlara "multifokal camlar" adı verilir. Ancak elbette tek odaklı camlar da görme yetisini artırması ile kadın okuma gözlüklerinde tercih edilebilir.

  Kadın okuma gözlüklerinde sıklıkla kullanılan camlardan birkaçına örnek vermek gerekirse şunlar söylenebilir:

  Bifokal camlar: Geçmişte sıkça kullanılan çok odaklı camlardır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte çok daha profesyonel camlar kullanıldığı için tavsiye edilmez.

  Trifokal camlar: İki farklı odak noktasının ortasından yumuşak bir geçiş sağlamak adına odak noktası bulunan cam çeşitleridir. Bazı kadın okuma gözlüklerinde halen kullanılır.

  Progresiv camlar: Günümüzde en çok tercih edilen cam çeşididir. Uzak ve yakın arasındaki geçişin çok daha yumuşak olması ile avantajlı kullanım sunar. Öte yandan netlik açısından da diğer camlara göre çok daha kullanışlıdır.

  Kadın okuma gözlüğünüzü seçerken, göz yapınız ve görme seviyenize uygun olan en kullanışlı camı doktorunuz tavsiye edecektir. Ancak cam seçimi yaparken elbette öncelikle organik camları tercih etmeniz tavsiye edilir. Bu tür cam çeşitleri, okuma gözlüklerinde olduğu gibi diğer gözlük modellerinde de gözün görme yeteneğini destekler. Ayrıca bazı türlerinde gözlerin yorulmaması adına antrefle kaplama özelliği de mevcuttur. Bu tür özel kaplamalar gözleri dinlendirme imkânı tanır.

  Özenli şekilde kullanılan ve muhafaza edilen kadın okuma gözlükleri uzun yıllar güvenle kullanılabilir. Yazıların net ve düzgün şekilde okunmasını sağlayan okuma gözlüğü modellerine sayfamız üzerinden hemen ulaşabilir, modelleri inceleyebilir ve uzman ekibimizden yardım alabilirsiniz.

  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.