sadsad x
asdasd
Gözlük Üreticisi

Gözlük Üreticisi

Gözlük üretimi, son dönemlerde bilgi ve teknolojinin de çoğalmasıyla birlikte daha da iyi, daha tekniğe uygun şekilde üretilebilir bir hal almış durumdadır. İnsanların temel ihtiyaçları arasında bulunan görme duyusunu kolaylaştıran, bariz şekilde daha da iyi sonuçların teknoloji ile birleşmesiyle beraber gözlük üreticisi dünyasında büyük bir pazarda günümüz şartlarında oluşmuş durumdadır. Gözlük üreten firmalar, günümüz ihtiyaçlara göre çok iyi noktada olduğu gibi, sağlıklı ve imajı yüksek şekilde, benzersiz gözlük üretimleriyle beraber en doğru süreci işlemekteler. 

Özel bir üretim süreci işleyen gözlük imalatı noktasında, gözlük sanayi ve ticaret alanına göre hem güneş gözlüğü hem de optik gözlük modeller ister sağlık açısından ister imaj açısından önemli bir kalite kontrol sürecinden geçer. Günümüz koşulları içerisinde Türkiye'de optik alanına ait %80'lik bir kısım, ithal olarak karşılanır. Tüm dünyada genel olarak ABD görme gereçleri üzerinden harcamalar yapılırken, en çok harcamalar gözlük mercekleri ve camları noktasındadır. Türkiye'de de gözlük imalatçıları optik firmalarının yaptığı ticari harcama hacmi bu şekilde olmaktadır.

Gözlük Nasıl Üretilir? 

Ülkemizde ortalama 80'den fazla gözlük çerçevesi üreten firma bulunuyor. Gözlük çerçeve üretimi konusunda ise ülkemizde yerli üretim ile ithal üretim olarak ikiye ayrılmış şekilde gözlük çerçeve üretimi bulunur. Gözlük fabrikası, gözlük sektörü içerisinde genel olarak toptan gözlük satışını sağlarken son yıllarda ise optik gözlük modellerinin daha fazla yaygınlaşması, artışı da söz konusu olmuştur. Her geçen gün moda değişimi, modanın insan hayatında büyük bir yere sahip olması ile birlikte, Türkiye şartlarında artık daha da farklı bir gözlük çerçeve modeli tercih edilmesi, gözlük merceklerinde değiştirilebilir durum olması sayesinde de moda ile beraber değişikliği de birlikte getirmiştir. Bu sayede hem kalitesi artan gözlükler hem de değişime uygun gözlükler ile beraber farklılıklar sunulmuştur.

Gözlük çerçevesi üretim aşamalarında genel olarak fabrikada, kalite kontrol dahil olmak üzere hazırlık ve planlama başta gelir. Daha sonrasında hazırlanan ve planı yapılan gözlük çerçevesi için üretim aşamasına geçilerek, son aşamada hem montaj hem de paketleme ile son kullanıcı olan tüketiciye gözlük çerçeveleri sunulmaktadır. Burada plastik, metal gözlük modelleriyle beraber çerçevelerin ister güneş gözlüğü istenirse de optik gözlük modellerine uygun şekilde hazırlıkları tamamlanır.

Gözlük Üreten Firmaların Üretimde Dikkat Ettikleri Şeyler Nelerdir?

Gözlük çerçevesi üretilirken ilk olarak hammaddelerine göre farklılık kazandırıldığı için, hammaddelerine dikkat edilir. Bununla beraber üretilecek modele göre de burun aralığı ne olmalıdır, çerçeve büyüklüğü nasıl olsun ya da sap uzunlukları ne boyutlarda olsun gibi tüm hesaplamalar, planlama yapılırken sağlanır. Bu sayede üretimde de standart haline getirilerek, en iyi kalıplarla beraber hatasız bir üretim hattı süreci başlar.

Titiz bir çalışma sürecinin işlenmesi gereken gözlük üretimi noktasında gerçekten önemli bir konu olmasıyla beraber çalışan kadrosunun da bu konuda önem vermesi gerekmektedir. Sürdürülen işin tamamen profesyonel ve iş disiplini önemli şekilde gözlük çerçevesi üretimi sağlanması gerekmektedir. Bu sektörde de her zaman hataya yer vermeyen ustaların çalıştığı, gözlük doğrudan insan ile buluşacağı için kullanıcı hatası olmadan çözüm üretilen bir alan olması da önemlidir. Bu nedenle insanların yüzünde şık ve istenen kalitede durması gereken gözlükler, yerli gözlük çerçeve markaları her zaman gözle görülür olması nedeniyle de iyi bir model olması önemlidir. 

Üretim hattı noktasında, Sanayi Bakanlığı ile izinlerin alındığı şekilde bir alan sergilenmesi gerekmektedir. Gözlük firmaları bu noktada gereken izinleri almış olması gerekir. Bununla beraber yerli üretime uygun şekilde güncelleyecekleri biçimde denetimleri yaparken günümüzde de en uygun şekilde gözlük fabrikasında yerli gözlük üreticileri üretim hattı ile kalite kontrol hatlarının önem taşıdığı bilinir. Burada ISO ve CE gibi kalite sertifikalarının önemiyle beraber 2 yıl garantisi verilecek şekilde kaliteli bir üretim hattı devreye girmektedir. Sanayi Bakanlığı tarafınca yerli gözlük imalatı için yerli üretim belgesinin olması ile beraber üretim hattını her zaman güçlü tutmak da mümkün olmaktadır. 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.