sadsad x
asdasd
Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

Her güneş gözlüğünün her yüz şekline uygun olmadığını artık zaten biliyorsunuz. Tek başına mükemmel görünen bir güneş gözlüğü taktığınızda size hiç yakışmayabilir. Bu nedenle güneş gözlüğü seçiminizi yüz şeklinizi dikkate alarak yapmanızda fayda var. Peki, hangi yüz şekline hangi güneş gözlüğü uygun oluyor?

Hangi Yüze Hangi Gözlük

Gerek güneş gözlükleri gerekse optik gözlükler, farklı modellerde ve farklı kesimlerde üretilmektedir. Bunun sebebi her yüz şeklinde her model gözlüğün yakışmamasıdır. Hangi yüze hangi gözlük takılmalıdır bu yazımızda tam olarak bundan bahsedeceğiz. İlk olarak yüz şekillerinden bahsedelim:

Oval yüz: Oval yüz tipi, yuvarlaktır. Geniş alın, hafif dolgun yanaklar ve hafif sivrileşen çene yapısına sahiptir. Bu yüz tipine sahip olan kişiler oldukça şanslıdır. Çünkü bu yüz tipine her türlü gözlük yakışmaktadır.

Kalp Yüz: Kalp yüze sahip olan kişilerin alın bölgesi oldukça geniştir. Bununla birlikte çeneleri oldukça dar olan bu kişiler için kalp yüze sahip ya da üçgen yüze sahip demek yerinde olacaktır. 

Yuvarlak Yüz: Yuvarlak yüz tipine sahip olan kişiler, simetrik bir yüze sahiptir. Çene yuvarlak, alın geniş, yanaklar dolgundur. Bu yüz tipine sahip olanlar en şanslı kişilerdir. Bunun sebebi her türlü gözlüğün yüzlerine yakışacak olmasıdır. 

Köşeli Yüz: Köşeli yüze sahip olan kişilerin alnı hafif geniş, yanakları içe geçik, çenesi hafif sivridir. Bu yüz tipine sahip olan kişilerin genellikle zayıf olduğunu söyleyebiliriz.

Uzun Yüz: Uzun yüze sahip kişiler; geniş alın, düz yanak ve uzun çene yapısına sahiptirler. 

Yukarıda yüz şekillerinden bahsetmiş olduk. Şimdi ise hangi yüze hangi gözlük yakışmakta ondan bahsedelim. Madde madde yüz çeşitlerini ve gözlük modellerini inceleyelim:

  • Oval Yüze Sahip Olanlar İçin Gözlük Seçimi

Oval yüze sahip olanların güneş gözlüğü seçimi noktasında son derece şanslı olduklarını belirtelim. Çünkü neredeyse tüm güneş gözlükleri bu yüz şekline mükemmel bir uyum sağlayabiliyor. Dolayısıyla oval yüz şekline sahip olanlar gözlük tercihinde bulunurken zevklerinden ödün vermek zorunda kalmıyor. Eğer en çok hangi gözlük tasarımlarının yakıştığını merak ediyorsanız sizlere aviator ve wayfarer tip güneş gözlükleri yanıtını verebiliriz.

  • Kalp Yüze Sahip Olanlar İçin Gözlük Seçimi

Alın bölgesinin geniş olduğu ve çenenin de bir o kadar dar göründüğü kalp ya da bir başka deyişle üçgen yüz şekline sahip olanlar,  güneş gözlüğü seçimi konusuna titizlikle yaklaşması gereken kişilerdir. Çerçevesiz güneş gözlükleri ya da çekik bir forma sahip olan  güneş gözlükleri sizin için en ideal seçenek olacak. Gözlük tercihi yaparken amacınız göz seviyesinin altını daha geniş göstermeniz olmalı!  Bu sayede mükemmel bir uyum elde etmeniz mümkün olabilir.

  • Yuvarlak Yüze Sahip Olanlar İçin Gözlük Seçimi

Yuvarlak yüz şekline sahip olanlar için de seçeneklerin çok sınırlı olmadığını belirtebiliriz. Wayfarer, kare yada dikdörtgen bir formda olan güneş gözlükleri sizin için doğru tercih olabilir. Yuvarlak yüz şekline sahip olanların amacı yüzünün daha dar görünmesini sağlamak olmalı! Bunu başarmak için de kare ya da dikdörtgen formdaki gözlüklerini daha ideal bir tercih olduğunu belirtelim.

  • Köşeli Yüze Sahip Olanlar İçin Gözlük Seçimi

Yüz şekli dikdörtgen bir hat çizen yani köşeli yüz şekline sahip olanlar olabildiğince yuvarlak ya da en azından oval bir kesime sahip olan güneş gözlüklerini tercih etmelidir. Dikdörtgen formda olan ya da köşeleri çok belirginleştirilmiş güneş gözlüklerinden ise bir o kadar uzak durmanız gerekiyor. Kalın saplı modeller de sizin için cazip olabilir.

Çekik Gözlük Kime Yakışır?

Güneş gözlüğü seçimi, zevk ve yüz şekli göz önünde tutularak yapılmalıdır. Önce yüz şeklinizi net olarak belirlemeli, ardından zevkinize uygun gözlüğü bulmalısınız. Doğru gözlük seçiminde oldukça çekici görünebilir, gözünüzü güneşten korurken görünümünüzden ödün vermezsiniz. Teknoloji geliştikçe ve kullanıcı zevkleri değiştikçe, optik ve güneş gözlükleri şekli zamana değişmeye başladı. Yuvarlak, oval, aşağı doğru çıkık, dikdörtgen, altıgen ve çekik form gibi modelleri bulunan güneş gözlükleri, cinsiyet ve yüz tipine uygun seçildiğinde asil görünümünüzü tamamlayan aksesuarlardan biri olacaktır. 

Çekik gözlük modellerine cat eye, yani kedi gözü gözlük de denmektedir. Çekik gözlükler tıpkı gözün çekik görünmesi gibi görünen, oldukça zarif ve tatlı bir tasarıma sahip olan gözlüklerdendir. Bu gözlükleri, oval ya da kalp şeklindeki yüz tipine sahip olanlar rahatlıkla kullanabilir. Çekik form gözlükler, zarif görünümüyle odağı alından göze çeker. Bu gözlükler her yüz tipine rahatlıkla yakışsa da oval ve kalp şeklindeki yüze sahip olanlar, çekik formdaki gözlüklerden daha fazla faydalanabilir. 

Çekik gözlüklerin birbirinden şık, rengarenk model seçeneği bulunmaktadır. Asal Optik kalitesiyle sahip olabileceğiniz cat eye gözlükler, şıklığınıza şıklık katacaktır. Her ortamda gözlerinizi korurken, zarafetinizden ödün verdirmeyen çekik gözlükler, işlevselliği ve modayı bir arada tutuyor. Çekik gözlükler bakışınıza derinlik katarak, yüzünüzün daha zarif görünmesini sağlıyor. Her bütçeye uygun çekik formdaki gözlükleri Asal Optik’te bulabilir, yüzünüze en uygun gözlüğü tercih edebilirsiniz.

Erkeklerde Yüz Tipine Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

Güneş gözlüğü seçiminde en önemli kriterlerden biri yüz şeklidir. Özellikle erkeklerde bu durum farklılıklar içermektedir. Kemik yapılarının kadınlara oranla daha kalın ve yüz şeklinin daha keskin olmaları sebebi ile bir tık daha geniş çerçeveli modelleri tercih etmelidirler. Özellikle çerçeveli gözlük seçiminde alt kısmı elmacık kemiğine tam oturan alternatiflerden faydalanabilirsiniz. Güneş gözlüğü modeli ne kadar yüz tipimize uygun formda olursa, o kadar kusursuz bir görünüm elde edilir. 

Eğer yüzünüz daha ince kemik yapısına sahip ve yüz hatlarınız küçük ise ince çerçevelerden faydalanabilirsiniz. Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi yaparken kare şeklinde olanları da değerlendirebilirsiniz. Bu noktada hatlarınızı ve yüz şeklinizi tanımanız oldukça önemlidir. Geniş bir yüze sahipseniz minimal ve küçük çerçeveli gözlüklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Kadınlarda Yüz Tipine Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

Güneş gözlüğü, bir kadının en güçlü aksesuarlarından biridir. Yüz şekline göre gözlük çerçeveleri seçimi oldukça önemli bir yere sahiptir. Hatlarınız minyon ise küçük yuvarlak çerçeveler tam da sizlere göre! Bu noktada kalp şeklinde bir yüze sahipseniz yuvarlak modellerden faydalanabilirsiniz. Eğer geniş bir alın yapınız varsa dikdörtgen çerçeveleri tercih edebilirsiniz. Yüzünüze uygun güneş gözlüğünü belirlerken yüz hatlarınızın oranı ve ölçüsünü mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. 

Kare şeklinde olan çerçeveler, her yüz şekline uyum sağlamakla birlikte ölçüleri farklılık içermektedir. Eğer yüzünüz daha geniş bir formdaysa kalın, durum tam aksi ise ince kare çerçeveleri alternatifleriniz arasına ekleyebilirsiniz. 

Sayfamızda yer alan modeller, her yüz şekli ve hatlarına uygun olmakla birlikte, çeşitlilik açısından da oldukça geniş bir yere sahiptir. Renk konusundaki zengin kartela, ten renginiz ile olan uyuma ilham kaynağı oluyor. Yuvarlak, kare, dikdörtgen ve bunun gibi birçok alternatifi sadece bir tık ile detaylı inceleyebilir, bu yazımızdan hareketle yüzünüze uygun modeli belirleyebilirsiniz.

Asal Optik olarak, geniş ürün yelpazemizin dışında çeşitli fırsatları da beraberinde sunuyoruz. Tüm model seçeneklerinde uygun fiyat avantajı sizleri beklerken, yüksek kaliteyi deneyimlemeniz de fazlasıyla olağan. Yüz şeklinize uygun olan çeşitli modellerimiz, dilediğiniz ölçü ve görünümde vücut bulurken, her stilin ruhuna dokunuyor. Tarzınızda küçük nüanslar yaratmak istiyorsanız rotanızı Asal Optik’e çevirebilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Seçiminde İlham Alabileceğiniz Tüyolar

Optik gözlük seçiminde gösterdiğiniz özeni güneş gözlüğü tercihinize de yansıtmanız gerekmektedir. Modelin tarzı, görünümü ya da kalitesi, en çok dikkat edilen kriterlerin başında gelmektedir. Fakat satın alma eğiliminde bulunduğunuz gözlükte  ten renginiz ile uyumunu da  göz önünde bulundurmalısınız.

Açık renkli bir tene sahipseniz ters köşe yaparak gözlük model tercihinizi koyu renklerden yana kullanmanız doğru olacaktır. Yüz tipine göre gözlük seçimi ise en önemli detaylardan biridir. Gözlükler oval, kare, yuvarlak ve köşeli olarak karşımıza çıkarken tüm yüz şekillerine uygun formda üretilmektedir. 

Özellikle kare yüz hatlarına sahip olanlar yuvarlak ve oval gözlükleri tercih edebilirler. Durum tam tersi ise, yüz şekliniz şakağa doğru inceliyorsa damla gözlük modellerine yönelebilirler. Yüz tipine uygun gözlük modellerini şıklık ve yüksek kalite kapsamında Asal Optik ayrıcalığı ile deneyimleyebilirsiniz.

Küçük Yüzler İçin Güneş Gözlüğü Seçimi

Küçük yüzler, güneş gözlüğü seçimi yaparken oldukça zorlanmaktadır. Gerek yüzlerinin küçük olması gerekse gözlük modellerinin büyük olması bu seçimi oldukça zorlaştırmaktadır. Güneş gözlüğü, insanları zararlı güneş ışınlarından koruduğu için bir aksesuar değil ihtiyaçtır. Küçük yüze sahip olan kişiler de güneş gözlüğü kullanmalı ve zararlı ışınlardan korunmalıdır.

Küçük yüze sahip olan kişiler oldukça minimalist güneş gözlükleri tercih etmeliler. Kaba olan ya da büyük detaylara sahip olan güneş gözlükleri yüzünüzü daha küçük gösterecek ve emanet gibi duracaktır. Bundan dolayı daha sade, ufak detaylara sahip ve küçük camlı güneş gözlükleri tercih etmelisiniz. 

Minimalist güneş gözlükleri; küçük camlara sahip, sade ve ufak detaylarla süslenmiş gözlüklerdir. Bundan dolayı detayları göz yormaz ve kişinin yüzünü olduğundan küçük göstermez. Küçük yüz şekline sahip olan kişiler gözlüklerinde sadelikten ve minimalistlikten yana olmalıdır. Bu sayede gözlük yüzün tamamını kaplamaz ve gözlük absürt durmaz. 

Küçük yüze sahip olanların dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise renk seçimidir. Ten rengi ile uyumlu güneş gözlüğü seçildiğinde yüz daha büyük görünür. Örneğin esmer bir kişi kahve tonlarında gözlük tercih ederse siyah gözlüğün sağladığı görünüme nazaran daha büyük bir yüz görünümüne sahip olacaktır. Ya da beyaz tenli bir kişi; beyaz ve ekru tonlarında bir gözlük tercih ederse siyah gözlüğe nazaran daha çok bütünlük yakalayacak ve yüz daha büyük duracaktır.

Çok küçük detaylar olsa da bu kriterler yüzün olduğu gibi ya da olduğundan daha büyük görünmesini sağlar. Yanlış güneş gözlüğü seçimi yüzünü olduğundan küçük ve baskın gösterebilir. Büyük güneş gözlüğü yüzünüzün oldukça küçük görünmesine sebep olurken fazla detaylara sahip olan güneş gözlükleri göz yorucu ve basık bir görünüme sebep olur. bundan dolayı yüzünüze tam anlamıyla uyan güneş gözlükleri tercih etmeniz gerekir. Sitemizde küçük yüze sahip olanlar için tasarlanmış minimaslist ve sade güneş gözlükleri bulunmaktadır. hem zevkinize hitap edecek ehm yüz şeklinize uyacak hem de bütçenizi zorlamayacak kaliteli ürünlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Sipariş

Sayfamızda yer alan modeller, her yüz şekli ve hatlarına uygun olmakla birlikte, çeşitlilik açısından da oldukça geniş bir yere sahiptir. Renk konusundaki zengin kartela, ten renginiz ile olan uyuma ilham kaynağı oluyor. Yuvarlak, kare, dikdörtgen ve bunun gibi birçok alternatifi sadece bir tık ile detaylı inceleyebilir, bu yazımızdan hareketle yüzünüze uygun modeli belirleyebilirsiniz.

Asal Optik olarak, geniş ürün yelpazemizin dışında çeşitli fırsatları da beraberinde sunuyoruz. Tüm model seçeneklerinde uygun fiyat avantajı sizleri beklerken, yüksek kaliteyi deneyimlemeniz de fazlasıyla olağan. Yüz şeklinize uygun olan çeşitli modellerimiz, dilediğiniz ölçü ve görünümde vücut bulurken, her stilin ruhuna dokunuyor. Tarzınızda küçük nüanslar yaratmak istiyorsanız rotanızı Asal Optik’e çevirebilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Seçiminde İlham Alabileceğiniz Tüyolar

Optik gözlük seçiminde gösterdiğiniz özeni güneş gözlüğü tercihinize de yansıtmanız gerekmektedir. Modelin tarzı, görünümü ya da kalitesi, en çok dikkat edilen kriterlerin başında gelmektedir. Fakat satın alma eğiliminde bulunduğunuz gözlükte  ten renginiz ile uyumunu da  göz önünde bulundurmalısınız.

Açık renkli bir tene sahipseniz ters köşe yaparak gözlük model tercihinizi koyu renklerden yana kullanmanız doğru olacaktır. Yüz tipine göre gözlük seçimi ise en önemli detaylardan biridir. Gözlükler oval, kare, yuvarlak ve köşeli olarak karşımıza çıkarken tüm yüz şekillerine uygun formda üretilmektedir.

Özellikle kare yüz hatlarına sahip olanlar yuvarlak ve oval gözlükleri tercih edebilirler. Durum tam tersi ise, yüz şekliniz şakağa doğru inceliyorsa damla gözlük modellerine yönelebilirler. Yüz tipine uygun gözlük modellerini şıklık ve yüksek kalite kapsamında Asal Optik ayrıcalığı ile deneyimleyebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.